V situaci, kdy úrokové sazby hypotéčních úvěrů dosahují rekordně nepříznivých hodnot a ceny nemovitostí reagují na poptávku strmým růstem, je pro řadu obyvatel, kteří hledají nové bydlení, ať už jako začínající rodina, nebo třeba při stěhování za prací do jiného města, řešením nájemní bydlení.
Toto bydlení mohou lidé získat na základě nájemní či podnájemní smlouvy. Nový občanský zákoník ctí zásadu pacta sunt servanda, tedy daný slib zavazuje a smlouvy mají být splněny. Problém nastává, pokud jedna ze stran neuhraje zcela „čistou hru“ (právníci tomu říkají, že neuzavírá smlouvu v dobré víře – druhé straně něco zatajuje, nabízí nespravedlivé smluvní podmínky, snaží se druhou stranu nějak obelhat atd.). Zvláště samoživitelé se často upíší k nevýhodné smlouvě, nebo dokonce smlouvě, která obsahuje zakázaná ujednání. To pak ohrožuje stabilní bytovou situaci rodiny. Samoživitelé bohužel smlouvy často podepisují bez konzultace s okolím nebo s právníky, v rychlosti, ve stresu, jelikož bytovou situaci potřebují typicky vyřešit velmi rychle. Přinášíme tedy několik klíčových bodů, které je dobré si ve smlouvách ohlídat.
Co by měla smlouva vždy obsahovat:
Na co je dále dobré dát si pozor a co si před podpisem smlouvy ověřit:
Nechcete při uzavírání smlouvy něco přehlédnout a způsobit tak problémy sobě i svým dětem? Poradíme Vám. Obraťte se na nás pro konzultaci tohoto tématu na adrese: https://women-for-women.cz/bydleni-pro-deti-kauce/potrebuji-pomoc/.