Obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN, o.p.s. (W4W) vítá záměr reformy rozvodového řízení, kterou připravuje Ministerstvo spravedlnosti ČR. Novela občanskoprávního řízení má sloučit rozvodové a opatrovnické do jednoho pro tzv. nesporné rozvody. Tím by došlo ke zefektivnění, zjednodušení a zkrácení celého procesu, kterým většinou nejvíce trpí děti a jejich psychika. Tu může ovlivnit i vhodná komunikace a postoje rodičů.
„Zkrácení a sloučení rozvodového řízení je pozitivní zprávou pro rodiče, kteří se chtějí domluvit na klidném rozvodu a chtějí vše mít rychle hotové. Záměr Ministerstva spravedlnosti ČR plně podporujeme. Dlouhodobě se účastníme debat na půdě ministerstev i Poslanecké sněmovny. Pořádáme semináře ve spolupráci se Stálou konferencí českého práva a snažíme se vést diskuzi s odborníky, že instituce by měly do rozhodování rodičů zasahovat co nejméně a měly by se snažit podporovat dohodu rodičů. Naším cílem je, aby se rodiče domluvili a minimalizovaly se dopady na děti a jejich psychiku,” říká Ivana Tykač, ředitelka a spoluzakladatelka W4W.
Podle statistik americké organizace wisevoter.com je ČR v rozvodovosti na 30. místě z celého světa a v TOP 10 v Evropské unii. Čísla Českého statistického úřadu navíc ukazují, že rozvodovost se v ČR dlouhodobě pohybuje kolem 50 %. Rozpadů manželství je pořád velké množství a soudy v nich hrají hlavní roli. A to nejen v rámci rozdělení majetku, ale také rozhodují o osudu dětí často než rodiče. Mluvit o rozvodech je stále tabu. To se dlouhodobě snaží změnit i W4W.
Právě komunikace mezi partnery a vůči dětem je obtížná, ale nutná. „Pokud rodiče nebudou pracovat na své rodičovské roli tak, aby dětem rozvod co nejvíce usnadnili, je pravděpodobné, že jejich potomci si z něj odnesou trauma, se kterým budou bojovat celý život a ovlivní jejich vlastní partnerské vztahy,“ vysvětluje hlavní koordinátorka projektu Kamila Šaffková z W4W a pokračuje: „Děti mají právo a potřebu vědět, co se v rodině děje. Se čtyřletým dítětem se musí mluvit jinak než s puberťákem. Nejdůležitější ale je, aby děti mohly vyjádřit svůj názor a mluvit o svých potřebách.“
Návrh by mohl pomoci také délce rozvodového řízení, ta se pohybuje od 5 do 12 měsíců. „Sloučení rozvodového a opatrovnického řízení znamená pro nesporné rozvody, kdy jsou rodiče schopni domluvy, rozhodně pozitivní krok,“ konstatuje advokátka Barbora Gaveau, která s projektem W4W: Servis rodiny také dlouhodobě kooperuje. Ministerstvo spravedlnosti by chtělo, aby se příslušné změny právních předpisů a projednaly ještě v letošním roce a od příštího roku se již řízení zjednodušilo.