V České republice roste počet obyvatel ohrožených bytovou nouzí. Za poslední rok se tato skupina osob zvětšila o třetinu.
V roce 2022 bylo v Česku celkem 154 tisíc lidí v bytové nouzi. Jsou to lidé, kteří jsou bez střechy nad hlavou, žijí v ubytovnách, azylových domech či v přelidněných bytech.
Desetinásobně více, zhruba 1,6 milionu, je však obyvatel, kteří by do bytové mouze mohli rychle spadnout. A právě tato množina narostla za poslední rok podle Ministerstva práce a sociálních věcí o 30 %. Hlavním rizikovým ukazatelem je, že vydávají až 70 % příjmů na bydlení a energie. Jakékoli nečekané změny, například ztráta zaměstnání, nemoc nebo překvapivé výdaje, tak mohou jejich bydlení ohrozit.
Alarmující je fakt, že v rámci této skupiny tvoří značnou část senioři a děti – 400, respektive 340 tisíc lidí. Podle vládních propočtů navíc krize bydlení stojí státní rozpočet ročně 4 miliardy korun. I proto nyní ministerstva chystají nový zákon o podpoře v bydlení.
Jak tuto situaci změnit a kde jsou nejpalčivější místa celé problematiky? Na to se zaměřila debata Hospodářských novin a WOMEN FOR WOMEN, o.p.s. (W4W) byla jedním z partnerů akce.
Mezi panelisty zasedli Ivana Tykač, ředitelka a spoluzakladatelka WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., Barbora Špicarová Stašková, hlavní garantka projektu Sociální bydlení z Ministerstva práce a sociálních věcí a generální ředitel MONETA Money Bank Tomáš Spurný. Ivana Tykač uvedla především poznatky z praxe projektu Bydlení pro děti a upozornila na složitou finanční situaci samoživitelek či téma vysokých kaucí na nájem.
W4W se problému dostupnosti bydlení věnuje kromě projektu Bydlení pro děti také na úrovni veřejné diskuse, mimo jiné účastí v iniciativě Za bydlení, která sdružuje desítky organizací, platforem a veřejných činitelů s cílem diskusi podporovat a prosazovat do legislativních změn.
Článek i video z debaty lze najít na stránkách Hospodářských novin.
Děkujeme za spolupráci společnosti MONETA Money Bank, která byla partnerem
akce.
Více informací o projektu Bydlení pro děti.