V České republice čelí bytové nouzi přibližně 61 tisíc dětí, z nichž mnohé pocházejí z rodin samoživitelek a samoživitelů. Tyto děti postrádají stabilní domov, vlastní prostor pro učení a hraní a často žijí v nevyhovujících podmínkách, jako jsou ubytovny, azylové domy či přelidněné byty. Situace ohrožuje jejich fyzické i duševní zdraví, vzdělávací i sociální příležitosti. V krajních případech dokonce hrozí, že budou od rodičů odloučeny a umístěny do dětských domovů.
Nový zákon o podpoře bydlení představuje naději na změnu. Podporuje ho více než 50 nevládních organizací a odborníků, kteří se sdružili v iniciativě Za bydlení. Za W4W jsme se k této iniciativě připojili hned v počátku, protože věříme, že zákon je klíčovým nástrojem k řešení krize bydlení.
W4W se problematice věnuje prostřednictvím svého projektu Bydlení pro děti, v rámci kterého pomáhá samoživitelkám a samoživitelům s dětmi zajistit důstojné bydlení. Jsme si vědomi, že stabilní a bezpečný domov je základem nejen pro fyzické a duševní zdraví, ale také pro vzdělávání a další rozvoj dětí.
Kromě nevládních organizací se k podpoře zákona přidala také řada politiků na krajské úrovni. Před posledními krajskými volbami iniciativa Za bydlení oslovila lídry a lídryně kandidátek v anketě, ve které zjišťovala jejich postoje k řešení bytové nouze a k přijetí zákona. Z třiceti politiků, kteří odpověděli, se drtivá většina – konkrétně 25 – vyslovila pro přijetí tohoto zákona. Jedná se o jasný signál, že politici a političky napříč politickým spektrem rozpoznávají závažnost problému.
„Kraje se dlouhodobě potýkají s bytovou nouzí a bez pomoci státu mají omezené možnosti, jak tuto situaci řešit. Zákon o podpoře bydlení poskytne regionům nástroje, jak lidem v bytové nouzi pomoci,“ uvedl mluvčí iniciativy Za bydlení Mikoláš Opletal.
Podporu přijetí zákona vyjádřili například Martin Půta, hejtman Libereckého kraje (STAN), Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje (KDU-ČSL) nebo Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje (STAN). Vedle podpory zákona se v jejich odpovědích často objevovalo i téma výstavby dostupného nájemního bydlení, které podle mnohých stále není dostatečně zajištěné.
Je zřejmé, že zákon nezvládne sám o sobě vyřešit všechny problémy s bydlením v České republice. Jde však o první klíčový krok, který může vyslat důležitý signál, že bydlení je skutečnou prioritou vlády a politiků, a nikoliv jen slibem v předvolebních kampaních.
W4W proto spolu s iniciativou Za bydlení apeluje na zákonodárce, aby co nejdříve přijali tento zákon a umožnili tak rodinám a dětem v bytové nouzi lepší vyhlídky do budoucnosti. Každý den, kdy se situace neřeší, ohrožuje nejen současné, ale i budoucí generace.