Již 10 let pomáháme dětem a jejich rodičům

Již 10 let pomáháme dětem a jejich rodičům

MÉDIA

V České republice žije 61 tisíc dětí v bytové nouzi, mezi nimi řada dětí samoživitelek a samoživitelů.…
Nechybí jim odvaha, originalita, ale ani dobré srdce. Společnost GoMerch se soustředí na návrhy a výrobu merchandisingu, přičemž spolupracuje…

Další články najdete zde

JIŽ 10 LET JSME S VÁMI

Ivana Tykač už dlouho uvažovala o způsobu poskytování pomoci ženám s dětmi, kterým hrozila ztráta bydlení. V roce 2012 našla řešení – rozptýlené bydlení s psychosociální pomocí. Činnosti W4W tedy nestálo nic v cestě – o necelé 2 měsíce později již bylo našimi klientkami 10 žen a jejich dětí.
Po odvysílání reportáže o hladovějících dětech v pořadu 168 hodin České televize jsme věděli, že W4W musí tento problém (vy)řešit. A tak 12. 9. 2013 vznikl projekt W4W: Obědy pro děti – spontánně, naivně a rychle. 1. 10. už díky projektu obědvaly první děti.
Nechali jsme z našich zkušeností a poznatků zpracovat výzkum, mapující reálnou situaci samoživitelů. Výsledky jsme předali MPSV – to se v reakci rozhodlo zaštítit projekt W4W: Obědy pro děti. O rok později se přidaly i další subjekty, včetně MŠMT.
Navázali jsme kontakt s irskou organizací ONE FAMILY, která se práci se samoživiteli věnuje již přes 40 let. Ta byla z naší práce nadšena a poskytla nám své know-how, abychom mohli pomáhat ještě lépe. Ze spolupráce vzešel náš vzdělávací program The Bridge (Most přes minulost).
Započali jsme tradici u příležitosti oslav Mezinárodního dne rodiny. Naším hlavním posláním je pomoc dětem a děti potřebují milující rodinu, ať už je její skladba jakákoli. První ročník navštívilo 1500 lidí a o tři roky později už to bylo takřka 11 tis. lidí.
W4W se jako jediná organizace v ČR stala členem COFACE Families Europe – mezinárodní organizace, která přispívá k vytváření vhodnější rodinné politiky v EU a angažuje se i za jejími hranicemi.
Projekt W4W: Obědy pro děti si sama našla legendární kapela Metallica, která dva roky po sobě věnovala celkem 3 mil. Kč z prodeje vstupenek na své pražské koncerty na podporu projektu. Projekt W4W: Obědy pro děti si získal pozornost a podporu dvou světových tenistů. Podpořili jej nejen finančně, ale také si udělali čas na konkrétní děti, přijeli je navštívit do školy a zprostředkovali jim tak zážitek, na který budou děti ještě dlouho vzpomínat. Kampaň projektu ADOPTUJ MARII (dnes W4W: Bydlení pro děti – Kauce), upozornila na fenomén a problémy samoživitelství. Cílem projektu bylo zajistit, aby samoživitelé s dětmi nemuseli z ekonomických důvodů žít v azylových domech, nebo dokonce odděleně.
Společně s Okresním soudem v Mostě realizujeme projekt W4W: Servis rodiny. Jeho cílem je podpořit rozcházející se rodiče v péči o jejich děti tak aby děti byly rozchodem rodičů co nejméně zasaženy. Matka a otec už partnery nebudou, rodiči ale zůstávají napořád.
Nad rámec obvyklé činnosti W4W jsme zaváželi občerstvení pracovníkům v Ústřední vojenské nemocnici a Fakultní nemocnici Bulovka. Ve spolupráci s EMPIRENT, a.s., jsme pomohli zajistit ubytování pro zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice kvůli karanténě personálu. a angažuje se i za jejími hranicemi. Zajistili jsme pro děti ze sociálně slabých rodin potřebné IT vybavení, aby nebyly vyloučeny z distanční výuky i kolektivu. Přidali se k nám i silní partneři SKYLAB spol. s r.o., ING Bank N.V., O2 Czech Republic a.s., Nadace O2 a ŠKODA AUTO a.s.
Ve spolupráci s MŠMT jsme nalezli řešení, díky němuž si děti mohly i nadále vyzvedávat obědy ze školních jídelen, i když byly školy zavřené. V rámci prevence nákazy covid-19 sice chyběl sociální kontakt, děti ale ani v době distanční výuky nemusely hladovět.
25. 2. ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Začala válka. Věděli jsme, že musíme jednat. První matky s dětmi jsme ubytovali již 28. 2. Přicházely další. Díky velké podpoře skupiny Seven Energy se nám v krátké době podařilo pomoci mnoha lidem. A pokračujeme dál! Vaše W4W.