Projekt Obědy pro děti postoupil do finále cen SDGs 2021 v kategorii Veřejná sféra a zařadil se tak mezi nejlepší charitativní projekty v ČR. Cena hodnotí přínos projektů, které míří k naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN a nechávají Česko stoupat k lepšímu.
V pozvánce do soutěže SDGs 2021 se doslova píše: Hledáme inovativní projekty, které se nenechají unášet větrem, a posouvají pozitivní dopad na společnost i planetu do výšin. Měníte svět k lepšímu? Tak zněla základní otázka a výzva pro přihlášené projekty.
“Když jsem takto položenou otázku viděla, řekla jsem si: ano, to jsme přece my! Měníme svět,” vysvětluje Jana Skopová, manažerka charitativních projektů WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., proč se letos rozhodla se soutěží SDGs seznámit celý tým a Obědy pro děti do soutěže zapojit.
“A tak jsme Obědy pro děti do soutěže přihlásili. Nejprve jsme před pár měsíci zpracovali a odeslali všechny požadované podklady a materiály. A moc nás potěšilo, že jsme v konkurenci neuvěřitelných 238 projektů uspěli a obdrželi jsme pozvání v polovině června na osobní prezentaci Obědů pro děti.”
“Na představení Obědů jsme měli 10 minut, a podařila se nám báječná prezentace, za kterou jsme byli pochváleni. Musím říci, že Obědy pro děti jsou ve svých principech vlastně tak jednoduché a silné, že se nám o nich mluví srozumitelně, přesvědčivě a s velkým nadšením. I když musím přiznat, před vystoupením jsme měli trochu trému, přeci jenom jsme se ocitli ve společnosti těch největších dobročinných projektů a nadací v ČR. Ale na místě už to z nás spadlo,” popisovala Jana průběh finálního kola soutěže.
Porota SDGs se tak v půlce června seznámila s tím, co my už dobře víme a známe, tak jen pro připomenutí:
Ze spontánní iniciativy a chuti pomáhat vznikl funkční, efektivní a jednoduchý systém pomoci – projekt Obědy pro děti, který od roku 2013 pomohl nakrmit již více jak 45.000 dětí.
Které z otázek poroty Janu Skopovou zaujaly? “Když se nás zeptali, kde v Evropě jsme se pro Obědy pro děti inspirovali. Musím přiznat, že jsem s radostí odpovídala, že jsme naopak vzorem a inspirací pro některé další evropské země, které naše Obědy pro děti zaujaly a chtějí je použít i u sebe,” přibližuje Skopová. “Porotu také zaujalo, že jsme za těch 6 let dokázali rozhýbat i dvě česká ministerstva a školní stravování pro potřebné děti se díky naší iniciativě stalo celospolečenským tématem,” připomíná další z dopadů Obědů pro děti.
Jsme tedy ve finále Cen (SDGs) mezi 8 projekty v kategorii Veřejná sféra. Výsledky se společně dozvíme 16. září 2021 na slavnostním vyhlášení cen SDGs – Cílů udržitelného rozvoje OSN – za rok 2021. Těšíme se a jsme zvědavi, jak nakonec dopadneme!
Vaše Women for Women a Obědy pro děti. Děkujeme, že se zajímáte, děkujeme, že pomáháte s námi!
Ceny SDGs dávají příležitost velkým globálním firmám, ale i malým a středním podnikům včetně neziskových organizací, škol i měst, ukázat, jakým způsobem pomáhají svým podnikáním a činností aktivně naplňovat principy udržitelného rozvoje. Nejen to. Svými činy motivují další letět stejným směrem – k začlenění Cílů udržitelného rozvoje do svých každodenních aktivit.
Na globálních cílech se v roce 2015 shodly všechny členské státy OSN. Představily tak společný plán pro lepší svět. Plán, jak do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života pro všechny lidi na světě. Aby všichni lidé na zemi mohli žít důstojný život bez chudoby, hladu a nerovnosti, a mohli plně rozvinout svůj potenciál.
Na základě dlouholetých zkušeností můžeme s jistotou konstatovat, že pomoc formou projektu Obědy pro děti má na děti pozitivní dopady, a to především výživové, výchovné a vzdělávací. Pokud se Obědy pro děti podíváme pohledem vyhlášených cílů OSN, tak se nám podařilo přispět k naplnění hned šesti z nich:
A závěrem si ještě může shrnout principy a výhody projektu Obědy pro děti