Jak zmírnit dopady rozvodu na děti? Jednou z cest je metoda Sdílené rodičovství prof. Radka Ptáčka a Terezie Pémové

V projektu W4W: Servis rodiny pomáháme mimo jiné prostřednictvím edukace (přednášek pro rodiče) minimalizovat negativní důsledky rozvodu či rozchodu rodičů na nezletilé děti. Edukace je prvním nástrojem pomoci pro rozcházející se rodiče.

V edukacích využíváme myšlenky konceptu Sdíleného rodičovství autorů prof. Radka Ptáčka a Mgr. Terezie Pémové. Snažíme se, aby rodiče i přes rozdílné životní cesty a často i zcela odlišné názory našli  společnou řeč při péči o potomky. Rozchod totiž může mít na dětskou psychiku významně menší vliv v případě, že se rodiče právě v této otázce společně domluví. 

V edukaci rodičů vycházíme z hlavního předpokladu, že rodina –  i přes to, že se rodiče rozešli – nadále zůstává rodinou. Děti totiž bez ohledu na rozchod rodičů potřebují matku i otce. Změna tedy nastává „pouze” v uspořádání rodiny. Vysvětlujeme, že vždy je jednodušší a pro děti vhodnější se na tomto uspořádání domluvit společně, než nechat o dětech rozhodovat jen soudy či jiné instituce.

Jednou ze základních myšlenek Sdíleného rodičovství je, že dítě by mělo mít stálou fyzickou, emocionální i sociální přítomnost obou rodičů. Děti by se měly cítit dobře v obou domovech obou rodičů, většinu zásadních rozhodnutí by měli rodiče činit společně nebo o nich diskutovat. Děti si tímto přístupem mohou udržet pevné pouto s každým z nich a nejsou tak vychovávány jednostranně matkou či otcem.

Více informací o projektu W4W: Servis rodiny.

Komentáře