Současná situace na trhu s energiemi je zejména vlivem pádu společnosti Bohemia Energy složitá a pro spoustu lidí ohrožující. Proto přinášíme základní přehled o tom, co se děje, a základní doporučení nejen pro zákazníky zmiňovaného dodavatele energií. V článku najdete:
Pokud dodavatel energie zkrachuje, zákazníci o dodávky energií nepřijdou. O nepřetržitou dodávku energií se postará tzv. dodavatel poslední instance (DPI). Dodávky elektřiny nyní v tomto režimu převzaly společnosti ČEZ, E.ON a PRE, dodávky plynu zajišťuje E.ON, Innogy a Pražská plynárenská. Dodavatel poslední instance nastupuje okamžitě, je to jeho povinnost, a energie od něj mohou lidé odebírat nejdéle půl roku. Během této doby mohou kdykoliv uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Smlouva uzavřená s původním dodavatelem, který ukončil činnost, v tomto režimu už automaticky neplatí.
Předepsané zálohy v režimu dodavatele poslední instance vycházejí z předchozí spotřeby zákazníka. Jsou však vypočítány jen na maximální dobu šesti měsíců, kdy dodavatel poslední instance službu poskytuje. Nyní se nacházíme v hlavní topné sezóně a zároveň nákupní ceny elektřiny jsou aktuálně velmi vysoké. Z těchto důvodů jsou výše záloh u dodavatelů poslední instance nadprůměrné.
Přechodem na standardní služby dodavatelů získají zákazníci výhodnější ceny a dlouhodobě nižší zálohy.
Pozn.: Pokud máte vyšší odběr než 630 MWh za období posledních 12 měsíců, nemáte nárok na automatický přechod k dodavateli poslední instance. Situaci tak musíte řešit co nejdříve a přejít k jinému dodavateli sami. Tato situace se však týká jen minima domácností.