Bydlím, tedy jsem – nový projekt Women for Women.

Vzhledem k tomu, že jsme se od roku 2012 velmi posunuli a dnes už nepomáháme pouze ženám s dětmi v nouzi, ale také mužům samoživitelům, dětem, rodičům, spojili jsme v červnu dva projekty, které pomáhají samoživitelům – Podporované bydlení a psychosociální pomoc a Adoptuj Marii. Samoživitelé jsou řadu let ohroženou skupinou. To se ví, hodně se o tom mluví, ale nástrojů podpory moc není. Stejně tak programů zaměřených na prevenci.

Bydlím, tedy jsem.

Mnoho samoživitelů (ať už maminek nebo otců) musí každý den zdolávat překážky, které s tímto dnes již fenoménem souvisí.Bydlení je jednou ze základních potřeb, kterou musí samoživitelé zajistit sobě a svým dětem, aby mohli být spolu. Dnes, když není bydlení dostupné a samoživitelky jsou velmi často na trhu diskriminovány, je to velký problém. A právě proto jsme se již před lety rozhodli zaměřit se především na tento problém a pomoci samoživitelům či potenciálním samoživitelům s bydlením. Nabízíme dva projekty, které řeší bydlení ve dvou úrovních. Oba jsme v červnu spojili pod jeden název „Bydlím, tedy jsem“ a tento projekt jsme naplnili dvěma funkčními programy (nástroji pomoci):

1. Kauce na bydlení – pro ty, kteří svou situaci zvládají, ale nedosáhnou na důstojné a bezpečné bydlení pro sebe a své děti kvůli chybějící rezervě finančních prostředků, kdy všichni pronajímatelé požadují kauci. Popř. si již nemohou dovolit platit tak vysoké nájemné a absence finanční rezervy jim brání najít si levnější bydlení. Tím se navíc dostávají do rizika, že se dostanou do větších a větších problémů (dluhy).

2. První rok – pro ty, kteří se potýkají s mnoha problémy, které již nedokáží bez pomoci řešit, a potřebují komplexní podporu. Vedle dotace na bydlení či podporovaného bydlení formou námi pronajatého bytu musí ovšem pracovat na řešení své situace. U nás se totiž pouze nebydlí.

Veškeré informace naleznete na webových stránkách www.bydlimtedyjsem.cz.

Seznamte se s jedním příběhů, se kterými se v „Bydlím, tedy jsem“ potkáváme. Přikládáme dopis, který nám napsala paní Berta (jméno jsme změnili):

Dobrý den, jmenuji se Berta a dostala jsem se do obtížné situace finanční. Důvod mě situace byl odchod od partnera. Mám syna malého a zůstali jsme bez domova. Využili jsme pomoci svaté Markéty v Brně kde jsme se dozvěděli i o možnosti požádat vás na pomoc s kauci moje situace je finančně náročná z důvodu že pronájmy a kauce jsou příliš vysoké. Bohužel můj ex manžel nepomáhá finančně a ani nemá zájem platit alimenty na syna. Není lehké psát o své situaci nebo rozepisovat vše nikdy by mě nenapadlo že dopadnu tak jak jsem bohužel dopadla ale musím se postavit na nohy a postarat se o moje dítě. Jsem ráda, že existuje nadace která pomáhá maminkám s dětmi. Zůstali jsme se synem bez ničeho a bohužel syna mám teď doma kvůli koronaviru, takže to mám složitý teď i s prací. Moje maminka už nežije a můj otec mi nemůže nijak pomoci, finančně by to nezvládl. Já doufám že vše bude v pořádku a vytvořím malému pěkný domov a nic mu nebude chybět. Bohužel některé partnerství nevydrží a dopadá to všelijak můj případ je ten že můj život v partnerství nebyl šťastný a nebyl ani nijak šťastný pro mého syna. Já moc děkuji za pomoc.S pozdravem K.B.

Pokud by měl někdo zájem, na stránkách jsme také zveřejnili náš velký průzkum s názvem „Problematika sólomatek v České republice“, vč. infografik „Co znamená být sólomatkou v ČR“-  čísla a typologie. Vše naleznete zde https://bydlimtedyjsem.cz/feminizace-chudoby

Pokud by měl někdo zájem, na stránkách jsme také zveřejnili náš velký průzkum s názvem „Problematika sólomatek v České republice“, vč. infografik „Co znamená být sólomatkou v ČR“-  čísla a typologie. Vše naleznete zde https://bydlimtedyjsem.cz/feminizace-chudoby

Komentáře