Bydlím, tedy jsem.

Váš první krok k dostupnému bydlení. I v Mostě.

Pomoc pro ženy či muže s dětmi, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci a potřebují pomoci s bydlením. 

"Kauce na bydlení" a "První rok" - naše dvě nabídky pomoci jsou samozřejmě k dispozici potřebným i na pobočce Most. 

Kauce na bydlení

Pomoc pro samoživitele a jejich děti, kteří díky tíživé finanční situaci potřebují pomoci s kaucí na bydlení, aby si zajistili jistotu v podobě důstojného, a někdy i bezpečnějšího  bydlení.

Cílem Kauce na bydlení  je finančně podpořit konkrétní samoživitele pomocí příspěvku na kauci až do výše 25.000 Kč.

Proč takto pomáháme? 

Problém bydlení je pro spoustu lidí stále aktuálnější. Mnoho samoživitelů nemá dostatek finančních prostředků na zaplacení kauce za byt, což jim brání v získání dostupného bydlení. Občas dokonce dochází k naprosto paradoxní situaci, kdy se z důvodu absence finanční rezervy nemohou přestěhovat do levnějšího podnájmu.Jsou tak nuceni vydávat za bydlení neúměrné množství prostředků, které občas ani nemají. Tyto peníze jim pak chybí na zajištění dalších životních potřeb a tato situace je často vede do dluhové pasti.

První rok

Pomoc pro ženy či muže s dětmi, kteří se nacházejí v tíživé situaci, kterou nedokáží sami řešit, hrozí jim ztráta bydlení a potřebují komplexní podporu. 

Trápíte se v nefunkčním vztahu? Ohrožuje váš vztah vás a vaše děti? Máte strach, co bude dál? Nevíte, zda to sami zvládnete? Nevíte, zda to finančně zvládnete? Nebojte se, Nebojte se, jsme tu my a náš První rok.  

Pomůžeme Vám udělat první krok.  

Pomůžeme vám s bydlením, s právním zastoupením či poradenstvím. Podpoříme a zlepšíme psychiku vás i vašich děti. Pomůžeme vám najít lepší práci, která uživí vás a vaše děti, a stabilizujeme vaši finanční situaci. To vše na míru potřeb vás, vašich dětí a vaší celkové situace. Podáme vám pomocnou ruku, poskytneme nástroje pro vyřešení vašich problémů a podpoříme vás. Stačí jen chtít a udělat první krok.

Pomoc pro samoživitele a jejich děti, kteří díky tíživé finanční situaci potřebují pomoci s kaucí na bydlení, aby si zajistili jistotu v podobě důstojného, a někdy i bezpečnějšího  bydlení.
Pomoc pro ženy či muže s dětmi, kteří se nacházejí v tíživé situaci, kterou nedokáží sami řešit, hrozí jim ztráta bydlení a potřebují komplexní podporu. 

Skutečný příběh naší klientky Marie 

„Už to nezvládnu. Nemám sílu. Nikdo mě přece nemůže nutit tohle snášet. Nebo ano? Nevím. Uvědomuji si, že toleruji netolerovatelné. A to jen kvůli své představě o spokojené rodině, zodpovědnosti, strachu, nejistotě a pocitu, že jsem zklamala. Že jsem to prostě nezvládla. Bojím se, co tomu řeknou lidé. Pořád jsou chvíle, kdy si říkám, že se pletu. Vždyť je tak milý, pozorný, věnuje se dětem a nechává mě dýchat. Všechno přece dělá pro nás. Je unavený. A jak se mu odvděčím? Jen mu přidělávám starosti. Určitě to je ve mně. A pak to zase přijde. Ponižování, křik, rány… A hlavně strach. Ten všudypřítomný nesnesitelný strach, který mě kousek po kousku sžírá. Cítím, že to musím vyřešit a ochránit sebe a hlavně své děti. Ale kam půjdeme? Jak nás uživím? Rychle ztrácím i poslední zbytky sebedůvěry. A tak vše toleruji a přežívám. Mám šrámy na těle i na duši. Už nevím jak dál.“
Marie, 37 let, maminka 2 dětíPraha

Problematikou samoživitelství se detailně zabýváme už několik let. Pomáháme samoživitelům prakticky skrze naše projekty, upozorňujeme na témata týkající se samoživitelů i úplných rodin, a také rovnou hledáme řešení, která by umožnila zlepšení jejich situace. 

V České republice žije 307 000 neúplných rodin, respektive jednorodičovských rodin s dětmi ekonomicky závislými na rodičích. V čele neúplných rodinných domácností s dětmi ekonomicky závislými na rodičích stojí ve valné většině žena (přibližně ve 255 000 případů). Proto se hovoří o fenoménu feminizace chudoby. Přes třicet procent jednorodičovských rodin pak žije v chodbě, konkrétně se jedná o 95 000 rodin. A s tím bohužel také souvisí dětská chudoba.

Samoživitelství je neustálý boj o klid a stabilitu. Je to proces neustálého hledání strategií a nástrojů, jak se s nejistotou a nerovnováhou situace samoživitele vyrovnat a jak do jejich života vnést potřebný klid a stabilitu.

0
neúplných rodin v ČR
0
žen samoživitelek
0
rodin v chudobě

Ukazujeme cestu.

Naším posláním je být hlasem samoživitelů jak směrem k široké veřejnosti, tak směrem k české politické reprezentaci. Těžiště naší práce není jen v akutní pomoci, ale vidíme ji především ve vzdělávání a prosazování oprávněných zájmů samoživitelů.

Odhalujeme potenciál.

Pomáháme samoživitelům a jejich rodinám uspět, využívat příležitosti a naplňovat svůj potenciál. Umožňujeme těm nejpotřebnějším rodinám zajistit si domov.

"Vytrvejte prosím! Vaše práce má smysl!"

Slovo klientky

Osobně využívám většiny vašich služeb. Nejintenzivnější má spolupráce je momentálně s advokátkou, kterou lze hodnotit jen v samých superlativech. V každém případě ochotná, vstřícná, maximálně profesionální a k zastižení v jakoukoliv dobu a to i v době svého osobního volna. Vždy okamžitě reaguje na mé požadavky a dotazy. Konzultuje semnou každý krok v řešení našeho případu, vše mi vždy náležitě vysvětlí a o všem mne informuje s dostatečným předstihem. Prokazuje i vlastní iniciativu a to vždy, když je zapotřebí. Její spolupráce je příkladná jak semnou, tak i s orgány činnými v trestním řízení. Má spolupráce dále probíhá s paní psycholožkou, která tvoří velmi milé terapeutické prostředí a to i pro mou dceru. Má dcera ji vřele přijala, což je pro mne zásadní. Paní psycholožka mi pomáhá v tom si některé věci uvědomit a pomáhá mi hledat jiné pohledy na daný problém, což vidím jako velký přínos. Hlavně mi pomáhá navázat se na pocity mé dcery, které ona sama přede mnou občas skrývá. V měsíci říjnu jsem také nastoupila na kurz The Bridge, který z počátku byl pro mne velice těžký, psychicky jsem měla velký problém jej zvládnout, s několika dalšími sezeními se to ovšem obrátilo a nyní čerpám z toho, co mi tento kurz přinesl. Díky vedení skvělých instruktorek a velice dobré partě ostatních účastnic se těším na každé další setkání. Určitě je to v celém týdnu ten světlý bod. V neposlední řadě, je důležité pohlížet na w4w jako na celek, protože komplexnost vašich služeb je to, co mne posouvá dál. Uvědomuji si, jak náročná je spolupráce s klientem, kterého sbíráte téměř ze samotného dna, pomáháte se dostat z životní propasti a znovu navrátit sebevědomí, které vychází z těch pocitů osobního selhání. Služba bydlení nám dala nové zázemí, ve kterém se cítíme bezpečně, právnické služby nám daly neuvěřitelnou moc s naší situací dělat víc, než před ní jen utíkat, ale postavit se a vidět stát právo na naší straně, psychoterapie nám hojí rány na duši a kurz Bridge mi pomáhá se pomalu ale jistě zvednout a stát na vlastních nohách. To celé dohromady je podpora a víra ve mně, což jako uživatelka se svou minulostí potřebuji ze všeho nejvíc. Přála bych si, abyste stejně tak jako mně dokázali pomoct i jiným ženám ve stejné, nebo podobné životní situaci. Mrzí mě, že jen málo kdy tyto problémy prosáknou ven ze zavřených dveří a že tolik lidí ještě v dnešním světě dokáže být naprosto chladných vůči tomu, co kolem sebe vidí. Je jen málo šancí, jak např. domácí násilí odhalit, ale věřím, že vaše organizace se dokáže chytit i toho nejmenšího podnětu. Vždy je to o spolupráci, ale první kdo od spolupráce odstoupí, je vždy sama oběť. Stejně jako jsem to udělala já, ale naštěstí vytrvalost lidí kolem mě, kteří mě nutili dělat věci, které jsem sama nechtěla, mě nakonec až teď přesvědčili v tom, že to bylo to správné. Vytrvejte prosím! Vaše práce má smysl!
Petra, 41 let, maminka 3 dětí(pobočka Most)

Seznamte se s vybranými skutečnými příběhy našich klientek.

Aktuální příběhy "První rok"

Paní B. se obrátila na naši organizaci ve chvíli, kdy byla se svými dvěma dcerami (dnes 15 let a 13 let) v azylovém domě pro matky s dětmi. Vinou finančních problémů v minulosti se dostala do „dluhového kolotoče“, kdy řešila problémy se splácením další půjčkou. Paní B. k nám nastupovala s osobním bankrotem, který jí končil v průběhu Programu. Paní B. byla vždy s menšími pauzami zaměstnána, avšak po stržení pravidelné měsíční splátky jí z platu zbývala minimální částka, ze které by nebyla schopna hradit základní potřeby pro sebe a dvě děti. Paní B. jsme poskytli podporované bydlení a právní poradenství z důvodu neplacení výživného ze strany otce dětí. Paní B. dále využívala v rámci naší organizace služeb dětského psychologa a vzdělávací aktivity pro sebe a dcery. Paní B. byla aktivní klientkou, která si v průběhu Programu průběžně zvyšovala vzdělání v oboru účetnictví na vyšší odborné škole. Po ukončení Programu odešla i s dcerami do vlastního bydlení.
Paní Boženka, 34 let, maminka 2 dětí(dluhy, insolvence)
Paní J. s dcerou nastoupily do psychosociálního programu poskytovaného naší organizací na 3 roky. Paní J. od bývalého druha - otce své dcery (15) odešla kvůli vzájemným neshodám, kvůli partnerovu zadlužování, nadměrnému požívání alkoholu a také kvůli fyzickému a psychickému násilí, které se ve vztahu paní J. vyskytovalo ze strany partnera a za které je její bývalý partner vyšetřován orgány činnými v trestním řízení. Paní J. a její dceři bylo poskytnuto podporované bydlení. Paní J. se kvůli traumatům zažitým z několikaletého domácího násilí věnovala v rámci služeb intenzivně psychoterapii a s právní podporou naší organizace řešila trestní stíhání proti bývalému partnerovi. V průběhu programu zejména ve spolupráci s terapeutkou udělala velké vnitřní pokroky a podařilo se jí z velké části stabilizovat svůj psychický stav, rozhozený zejména vinou prožitého vztahu, ale i po ukončení vztahu s druhem. Paní J. se průběžně zodpovědně připravovala na odchod z našeho programu a plnou finanční nezávislost, odešla do vlastního bydlení. Paní J. je v částečném invalidním důchodu, je zaměstnána na zkrácený pracovní úvazek, přivydělávala si brigádně. Paní J. nastoupila do našeho Programu s výučním listem. Během Programu vystudovala za finanční podpory naší organizace Střední školu hotelnictví a gastronomie, kde složila maturitní zkoušku.
Paní Jarmila, 1 dcera, 39 let(domácí násilí, alkoholismus, trestní řízení)
Paní Bětu připravila koronavirová pandemie ze dne na den o její dlouholetou práci v cestovním ruchu. Se svými dětmi již nebydlí v bytě W4W, ale našla si podnájem, kde si začaly budovat nový domov,který tímto náhlým výpadkem zásadního příjmu je opět ohrožen. Paní Běta využila našeho poradenství a obrátila se na organizace poskytující finanční podporu, které jsme jí doporučili. V současné době se jí dostalo podpory na 3 nájmy a ona dochází na brigádu a hledá práci, která by jí a jejím dětem umožnila zachovat si nový domov i za dnešních podmínek.
Běta, 35 let, 2 děti
Paní Táňa pracuje ve zdravotnictví. V současné době tráví většinu času i v několikanásobných za sebou jdoucích směnách v práci a každou volnou chvíli věnuje svým malým dětem. To jí umožňuje klidné prostředí, které jí poskytl jeden z našich bytů, a zároveň uklidňující se atmosféra mezi ní a otcem dětí, kterou pomáhají zvládat rodinné terapie v rámci Servisu vztahů.
Táňa, 31 let, maminka 2 děti
Paní Dobromila je v našem programu necelý rok. Domácí násilí, které zažívala ze strany svého partnera, ji připravilo i o veškeré rodinné vazby. Na počátku spolupráce se zaměřila paní Dobromila především na věci praktické, jako stěhovaní, dovybavení bytu a domluvení pracovních záležitostí tak, aby co nejlépe korespondovaly s nastavenou péčí o dceru. Paní Dobromila prezentovala svůj postoj k psychologické podpoře, jako že ji nepovažuje pro sebe za důležitou. Po několika konzultacích se podařilo paní Dobromilu motivovat k využití času na terapeutických sezeních jako příležitost pro zpracování svých obav. Paní Dobromile se podařilo, díky své spolupráci na terapiích, znovu navázat kontakt se svou rodinou. Navázala i několik nových přátelských vztahů a komunikaci s bývalým partnerem zvládá bez potíží.
Paní Dobromila, 28 let, maminka 1 dcery